ОСОБЛИВОСТІ ВАЛЬДОРФСЬКОГО САДОЧКА   

Домашній міні-садок освітнього центру „Коло“ – проект громадської організації «Дванадцять», створений у Луцьку в серпні 2017-го року. З вересня 2018-го відкрито набір у садочок за вальдорфською педагогічною системою. Ми вирішили створити садочок домашнього типу, оскільки вважаємо, що домашня атмосфера – найбільш прийнятна для росту і розвитку дітей у дошкільний період. Як одна велика сім’я, в якій є старші і менші діти, намагатимемося проживати всі найважливіші моменти разом.

ВИХОВАТЕЛІ

Ірина Піскач – лінгвіст за освітою, хореограф, мама двох дітей, які відвідували вальдорфський дитячий садок у м. Кальсруе (Німеччина). Це й спонукало її після повернення в Україну навчатися на вальдорфського вихователя.

Ірина Кунинець – культуролог/викладач соціальних дисциплін за освітою, протягом 15 років працювала у журналістиці, мама двох дітей, наразі – голова ГО «Дванадцять».

Вальдорфськими вихователями дуже часто стають батьки. Спершу вони навчаються заради своїх дітей, а згодом лишаються працювати заради інших дітей. Не дивуйтеся, якщо одного разу таке бажання з’явиться й у Вас. Здорове дитинство збільшує шанси наших малюків на хороше здоров’я й реалізацію їхніх мрій у майбутньому.

Любов, відповідальність, терпіння, співпереживання, розуміння вікових особливостей і постійна робота над собою – це і мотивація, і щоденні завдання вальдорфських вихователів. Любов, відповідальність, терпіння, співпереживання, розуміння вікових особливостей і постійна робота над собою – це і мотивація, і щоденні завдання вальдорфських вихователів. І це – свідомий життєвий вибір.

У січні 2018-го Ірина Піскач та Ірина Кунинець завершують навчання на Всеукраїнському семінарі з вальдорфської педагогіки у Києві.

РОЗКЛАД ЗАНЯТЬ

Все, що ми робимо з дітьми, має певний ритм. Певні заняття повторюються у певні дні тижня. І це дає таке потрібне у дитячому віці відчуття безпеки й постійності. Крім того, всі зміни в днях тижня, у місяцях, порах року фіксуються в дитячій свідомості без нав’язливого заучування, мимоволі. Таким чином, вони знають: якщо ми їмо рис і займаємося живописом, то сьогодні – понеділок.

Під час прогулянок ми намагаємося помічати, що відбувається в природі. Дорогою до садочка й додому Ви також можете проговорювати, запитувати, підказувати, що змінилося довкола (роздивлятися чудернацькі хмаринки, фантазувати, на що вони схожі. Помічати появу нових квітів чи зміну кольорів і т.д.)

Крім того, ми співаємо і віршуємо – відповідно до пір року, свят, подій у групі чи настрою дітей.

НАШ ДЕНЬ

9.00 – прихід дітей, вільна гра

9.30 – вітання у колі, ритмічна частина

9.50 – підготовка до сніданку

10.00 – сніданок

10.15 – прибирання після сніданку, підготовка до прогулянки

10.20 – прогулянка

11.30 – повернення з прогулянки, підготовка до частування фруктами

11.35 – частування фруктами, чаювання

11.45 – вільна гра

12.10 – заняття

12.30 – обід

12.50 – історія або казка на завершення дня

У понеділок за розкладом у нас живопис, у вівторок – ліплення з воску, у середу – малювання восковими крейдами, у четвер – випічка, у п’ятницю – настільна казка. Поміж основними заняттями відбуваються ще звукові, а також пальчикові ігри.

За вальдорфською педагогічною системою, живопис, ліплення, малювання крейдами відбуваються вільно, без тематичних обмежень. Експериментування й фантазування під час цих занять сприяють вільному розвитку дітей, проявляють їхні істинні відчуття, мрії, знання і відкриття.

У дощовиті й прохолодні дні прогулянка може зміщуватися в часі. Ми будемо виходити на вулицю не одразу після сніданку, а на годину пізніше. Прогулянки – обов’язкові щоденні. Тому важливо мати з собою змінне взуття, змінний одяг, у дощ – непромокаючий одяг, гумовички, парасольку. Загалом одяг дитини має бути зручним і відповідати погодним умовам.

ПРАВИЛА ДЛЯ БАТЬКІВ

1. Для нас важливо, в якому настрої до нас приходять Ваші діти. Тому ми просимо Вас так розрахувати свій ранковий час, щоби не тягнути малюка, не підганяти його, не сердитись і не дратуватися зайвий раз. Адже діти дуже чутливі до емоцій батьків. Спокійно й з усмішкою, з терпінням і розумінням супроводжуйте свою дитину до садочка. Це більше прохання, але нехай воно поволі стає правилом.

2. Ми просимо Вас приходити вчасно. Навіть вільна гра з 9.00 до 9.30 важлива. В цей час діти активно спілкуються, діляться емоціями від пережитого за період, коли вони не бачилися, разом граються.

Ми, звичайно, розуміємо, що є різні обставини й транспортні особливості. Тому до 9.30 ще цілком можливо «добігти» до нас. Якщо Ви спізнюєтеся на ранкове вітання й ритмічну частину, просимо Вас їх перечекати і зайти вже на сніданок. Зазвичай діти дуже реагують на чийсь прихід, поспішають зустріти того, хто прийшов, поспілкуватися з ним – і це може призвести до того, що ритмічна частина не відбудеться для всієї групи.

3. Якщо Ви з якоїсь причини маєте намір пропустити садочковий день, просимо Вас інформувати нас про це напередодні ввечері. Оскільки ми розраховуємо сніданкові порції. З цієї ж причини просимо Вас повідомляти про Ваш прихід після перерви у відвідуванні.

4. Хвору дитину приводити у садочок заборонено. Це питання винятково Вашої відповідальності. Якщо ми помітимо, що дитина нездорова, будемо одразу телефонувати і Вас викликати.

5. Іграшки, котрі дитина приносить із собою з дому, ми зазвичай залишаємо «чекати» до завершення садочкового дня. Наразі у нас є іграшки й ми поступово їх докуповлюємо та оновлюємо. Використовуємо лише натуральні, оскільки це важливо для здорового розвитку дитини. Зламану садочкову іграшку слід відремонтувати або відшкодувати її вартість (замінити іншою).

Бажано також не вдягати на дітей браслети, намиста, годинники. Зазвичай це відволікає увагу дітей під час занять, також вони люблять цим похвалитися, що породжує атмосферу змагання за те, що у кого гарніше і краще.

6. У нашому садочку немає поганих дітей. Якщо сталося якесь непорозуміння, суперечка між дітьми, ми завжди можемо поспілкуватися й спробувати владнати ситуацію. Як правило, так і робимо за допомогою казок та історій (не цей хлопчик/дівчинка, а ведмедик/вовчик/лисичка вчинили недобре. І завжди є можливість виправити вчинок.)

7. Просимо Вас максимально обмежити час перебування Вашої дитини за комп’ютером/телефоном/телевізором. Оскільки це негативно позначається на здоров’ї дитини.