Вальдорфська педагогіка в Луцьку на північному заході України 

Луцька вальдорфська ініціатива виникла після потужного імпульсу, що їй дав перший семінар із вальдорфської педагогіки, який відбувся у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва у серпні 2015 року.

До того у Луцьку тривалу інформаційну компанію проводила Юлія Марушко – журналістка, вальдорфська вчителька. Саме вона у своїх численних публікаціях та інтерв’ю в різних ЗМІ розповідала про нову для Волині педагогіку і її роль у вихованні дитячої особистості. З її ініціативи та підтримки до Луцька приїхали евритміст школи Рудольфа Штайнера Олена Кілльге та архітектора Маттіас Кілльге (м. Нойвід, Німеччина). Семінар пробудив інтерес серед молодих батьків, які бачать, як існуюча система державної шкільної освіти, з переважаючою науково- матеріалістичною педагогікою старої пострадянської системи шаблого мислення впливає на власних дітей, і які прагнуть чогось нового.

На семінарі у відкритих доповідях, обговореннях та під час мистецьких занять були представлені основи вальдорфської педагогіки, яка базується на духовно-науковому спостереженні сутності дитини, а вчитель  мистецькими та практичними засобами сприяє та супроводжує індивідуальний розвиток дитини.

Перші кроки

Після серпневого семінару в Луцьку почався етап активного пізнання вальдорфської освіти. Щотижня проходять зустрічі на тему вальдорфської педагогіки та антропософії, обговорення розвитку вальдорфської педагогіки в Україні та світі, читаються праці засновника Рудольфа Штайнера, проходять заняття з дітьми.

Протягом 2016 року ми відвідали усі вальдорфські школи і садки в Україні, що працюють за принципом вальдорфської педагогіки. Луцькі дівчата почали навчання на Всеукраїнському вальдорфському педагогічному семінарі в Києві/Дніпрі/Кривому Розі/Одесі, який завершать в січні 2018 року. Дві з них хочуть стати вальдорфськими вихователями, троє – вальдорфськими вчителями. Надалі проводяться семінари з вальдорфської педагогіки та антропософіїї з запрошеними доцентами.

Заснування громадської організації „12“

В листопаді 2016 року була заснована громадська організація, метою якої є поширення вальдорфської педагогіки на Волині, впровадження альтернативної вальдорфської педагогіки у державну систему освіти, а також відкриття навчальних закладів – дитячого садка і школи, які би працювали за цією методикою. Назва громадської організації „Дванадцять“ відповідає кількості учасників групи.

Досі ми немаємо ніякої підтримки від державних урядових установ, це пояснюється низьким рівнем обізнаності чиновників в управліннях освіти із особливостями вальдорфської педагогіки. Співпраця з політиками передбачає проблему залежності від  політичних „підйомів та падінь“. Економічна підтримка (спонсорство) місцевих підприємців має складність і не завжди сприяє, як показує досвід останніх років, оскільки економічними „меценатами“ розглядається перш за все західний імідж вальдорфської педагогіки заради своїх власних інтересів. Крім того, загальна економічна ситуація в Україні на даний момент є дуже слабка і нестійка, тому кожен працює сам по собі.

На жаль ми отримуємо протидію і від інших організацій. Особливо від представників окремих релігійних організацій, які негативно висловлюються про вальдорфську педагогіку. Вони навіть поширюють побоювання що вальдорфська педагогіка негативно впливає на дитячі душі.

Робота з дітьми 

Попри всі перешкоди ми віримо в успіх обраного нами шляху. Влітку 2016-го року нам вдалося організувати дитячий табір. Ми працювали дві зміни по три тижні з дітьми від 4 до 11 років, досліджували природу, грали в ігри, малювали, співали пісні різними мовами, готували з ними сніданки й обіди, розповідали і разом з дітьми складали казки. Цей час став для нас потужним натхненням так як ми бачили, як діти змінювалися просто на очах. Діти, які звикли сидіти дома за комп’ютерами, мало гуляти, які поводилися скуто, на третьому табірному тижні активно включилися у процес і почали свідомо сприймати природу. Вони звільнилися від страху зробити щось не так, і не проявляли інтересу до старих звичок. Цей табір остаточно переконав нас у дієвості концепту вальдорфської педагогіки. Тепер ми знаємо точно: всі знання, які ми отримуємо на семінарах, працюють. Ми абсолютно переконані, що методи вальдорфської освіти позитивно впливають на дитину.

Наш будинок для дитячого вальдорфського садку 

В грудні 2016 ми, нарешті, знайшли будинок, в якому проходять заняття з групою дітей, яка може перерости у вальдорфський садок. У нас також є група учнів 1-5 класів, з якими післяобіду проходять заняття. Під час цих занять ми застусовуємо вивчене на вальдорфських семінарах для вчителів та вихователей і щодня вчимося новому. Ми перебуваємо в тісному контакті з батьками, які готови записувати своїх дітей в наші групи.

Наше завдання – зібрати у найближчому майбутньому необхідне базове устаткування для дитячого садочка.    Громадська організаціє неприбуткова, а в Україні значно зросла оренда і здорожчали комунальні послуги. Ми все організовуємо за особисті кошти, яких на оренду приміщення, на жаль, не вистачає. Ми будь яким чином хочемо уникнути перетворення вальдорфської педагогіки у своєрідний приватний клуб  лише для  дітей з багатих сімей. Ми хочемо створити простір, який приймає кожну дитину, незалежно від соціального класу. Для досягнення цієї мети ми терміново шукаємо спонсорів!

Ми віримо в успіх вальдорфської педагогіки і те, що справа, яку розпочали, дуже потрібна і важлива для розвитку дитини в нашому регіоні, у Луцьку, на Волині, у північно-західній Україні.

Наше завдання – зібрати у найближчому майбутньому необхідне базове устаткування для дитячого садочка.

Знайти школу-партрера, яка зацікавлена у відкриття експерементального вальдорфського класу. Знайти навчальний заклад, на базі якого можна починати освіту проводити вальдорфських вихователів і вчителів у співпраці з Українським та закордонним семінаром.

З 15 жовтня 2016 року щосуботи відбувалися заняття з дошкільною і шкільною групами. Спершу у приміщенні Центральної бібліотеки для дітей, а з 17.12 – в орендованому будинку.

Розвиток і навчання

30.10 – 5.11 – участь у семінарі для вчителів та вихователів у Дніпрі.

25-27.11 – семінар із живопису за вальдорфською методикою за участю вчителя вальдорфської школи «Борисфен» Яни Фіци (м.Київ).

9.01. – 14.01 – участь у семінарі для вчителів та вихователів у Києві.

25-26.02. – мікроінтенсив у Луцьку «Спостереження дитини» за участю доцента Всеукраїнського вальдорфського педагогічного семінару Наріне Мальцевої.

26-30.03 – участь у семінарі для вчителів та вихователів у Кривому Розі.

18.04 – 21.04. – антропософський семінар у Луцьку за участю Маттіаса Кілльге.

21-25.05 – семінар «Педагогіка сучасності – вальдорфська школа» у Луцьку. За участю іноземних лекторів Крістіане Ляйсте, Еріки фон Луке, Крістіни Морф (Німмеччина, Швейцарія).

22.05.17 – зустріч у книгарні Є на тему «Роль батьків у вальдорфській школі. Як заснувати вальдорфську школу в Луцьку.» (Крістіане Ляйсте).

4-6.06 – поїздка представників групи у Голландію на антропософську конференцію.

1.06- 16.06 – літній табір для дітей віком 4-10 років.

25.06 – 1.07 – участь у семінарі для вчителів та вихователів в Одесі.

10-14.07 – мовний табір.

17- 21.07 – мистецький табір.

24-28.07 – табір для дітей 6-12 років.

2 серпня 2017 – запуск вальдорфської групи домашнього міні-садку.

4-6.08. – участь у дитячій зоні фестивалю «Бандерштат».

11.08. – зустріч із громадськістю міста й обговорення перспектив реалізації вальдорфської педагогіки в Луцьку.

Фото: Іванка Гембік, Ірина Кунинець, Ганна Луцюк.